Ponad 19 tysięcy zabytków z inkaskiej twierdzy

Badania archeologiczne na terenie inkaskiej twierdzy Sacsayhuaman w peruwiańskim Cuzco przyniosły obfity plon. Archeolodzy wydobyli aż 19 329 zabytków. Najbardziej imponujące są dwie złote figurki (zdjęcie), które odkryto razem z 18 kawałkami metalu i kwarcu.

Fragment fortecy Sacsayhuaman w Cuzco. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported. Autor: Martin St-Amant.

Miejsce, w którym dokonano odkrycia, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Peru. Podczas wcześniejszych badań odkryto tam ponad 6 tysięcy różnych przedmiotów z ceramiki zaliczanych do kultury Killke.

Oprócz złotych figurek archeolodzy znaleźli też tysiące paciorków z różnych materiałów, w tym muszli i zębów ludzi oraz zwierząt. Odkryli również grobowiec klęczącej postaci obok której były kubek, dzbanek i ceremonialny talerz.

Na podstawie Living in Peru.

Sacsayhuaman jest zwane fortecą ze względu na imponujące mury z wielkich głazów. Wydaje się jednak, że podstawowe funkcje tego miejsca miały charakter ceremonialny, a nie militarny.