Archeolodzy odkryli ścianę kaplicy fundowanej przez Dobrawę

Dziesięć metrów kwadratowych ściany przedromańskiej kaplicy fundowanej przez Dobrawę, czeską księżniczkę, która wyszła za Mieszka I, odkopali na Ostrowie Tumskim w Poznaniu naukowcy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Odkrycia dokonali kilka metrów od południowej ściany XV-wiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny. Według ustaleń archeologów kaplica przylegała od wschodu do palatium Mieszka I, które powstało w latach 60. X wieku.

– To fascynujące znalezisko, które w sposób prosty i bezpośredni potwierdza wcześniejsze hipotezy, że fundamenty kaplicy, której szukamy, znajdują się pod tym kościołem – mówi PAP archeolog, prof. Hanna Kóčka-Krenz, kierująca badaniami.

Ściana zbudowano z takiego samego materiału jak palatium – płasko układanych kamieni zalanych gipsową zaprawą. – Świadczy to o tym, że powstała ona w tym samym czasie co palatium – opowiada. Na powierzchni kamieni są ślady spalenizny, co może oznaczać, że ściana zawaliła się w wyniku pożaru. Ale jego przyczyny są nieznane. – Być może są to pozostałości napaści na Poznań księcia czeskiego Brzetysława w 1039 roku. Pożar mógł jednak powstać od uderzenia pioruna – zaznacza.

Dużo więcej na ten temat w Nauce w Polsce.