Kolejne odkrycia w lesie deszczowym sprzed 300 mln lat

Już od kilku lat gromada naukowców włóczy się po kopalni węgla w amerykańskim stanie Illinois. Nie interesuje ich jednak kopalnia, ale pradawny las, w który wkopali się górnicy.

Skamieniałe liście Pteridosperma (rodzaj paproci) z kopalni w Illinois (Autor: Howard Falcon-Lang).

O odkryciu podziemnego lasu naukowcy informowali już w ubiegłym roku, ale kolejne miesiące badań przyniosły nowe odkrycia. Amerykańscy i brytyjscy badacze znaleźli już w podziemnych chodnikach kilka miejsc, w których mogą zobaczyć, jak wyglądał las około 300 milionów lat temu.

– To największy skamieniały las, jaki kiedykolwiek odkryto. To niesamowite znaleźć pradawny krajobraz zachowany na tak wielkim obszarze. Mówimy tutaj o terenie równym powierzchni miasta Bristol – mówi dr Howard Falcon-Lang z uniwersytetu w Bristolu (powierzchnia 110 km kw).

Badany las rósł przez kilka milionów lat i kolejne jego warstwy leżą jedna na drugiej. Zdaniem naukowców wygląda na to, że w lesie powtarzał się cykl zapadania i powodzi, w wyniku którego grzebane były kolejne warstwy roślinności.

– To dość dziwne oglądać las od dołu – mówi brytyjski naukowiec. – Widzisz sterczące nad twoją głową pnie drzew i skierowane w dół korzenie.

– Znaleźliśmy 30-metrowe zwalone pnie z doskonale zachowanymi koronami – opowiada Falcon-Lang.

Naukowcy sądzą, że ich badania pozwolą ustalić, w jaki sposób współczesne lasy deszczowe mogą zareagować na ocieplenie klimatu.

306 milionów lat temu na Ziemi doszło do szybkiej zmiany klimatu z zimnego z ogromnymi czapami lodowymi na biegunach do ciepłego, w którym czapy się roztopiły. W tym czasie zmieniał się też zachowany w kopalni las.

– Odkryliśmy, że las deszczowy uległ dramatycznej zagładzie mniej więcej w okresie nagłego ocieplenia – mówi naukowiec. – Z dnia na dzień (w geologicznym sensie) las zdominowany przez gigantyczne widłaki ustąpił dość cherlawym paprociom.

Naukowcy będą teraz próbowali ustalić dokładną kolejność i czas zdarzeń oraz określić jakie panowały wówczas warunki klimatyczne.

Na podstawie BBC.