Szkielety ludzi z podwodnej jaskini. Najstarsze w Ameryce?

W głębi podwodnej jaskini na meksykańskim Jukatanie archeolodzy odkryli cztery szkielety, które mogą być najstarszymi szczątkami ludzi w Ameryce.

Badania wykazały, że jeden ze szkieletów, nazwany Ewą z Naharon, ma 13,6 tys. lat. Pozostałe są na razie datowane na 11-14 tys. lat.

Badane od czterech lat szkielety znaleziono w jaskini leżącej niedaleko miasta Tulum u wybrzeży Morza Karaibskiego, które słynie z pięknych ruin Majów. – Nie wiemy jeszcze skąd przybyli ci ludzie – mówi kierujący badaniami Arturo González, dyrektor muzeum w meksykańskim Saltillo.

Obecnie jaskinia, w której znaleziono szkielety, leży około 15 metrów pod poziomem morza. W czasach, gdy żyła Ewa z Nahorn, poziom morza był niższy o 60 metrów. Podniósł się dopiero 8-9 tys. lat temu, gdy ocieplenie klimatu stopiło rozległe lodowce.

Szczątki mają ogromne znaczenie dla ustalenia skąd pochodzili pierwsi Amerykanie. Wstępne badania przyniosły nie lada niespodziankę. Budowa czaszek wskazuje, że ludzie ci nie byli potomkami mieszkańców północnej części Azji – jak głosi najpopularniejsza teoria dotycząca zaludnienia Ameryki – ale raczej południowej.

Wiek szczątków naukowcy ustalili w wyniku badań radiowęglowych. Uzyskane wyniki nie są jednak pewne, gdyż minerały w morskiej wodzie mogą czasami zafałszowac wynik.

Potwierdzenie wieku Ewy i jej pobratymców dostarczy nam kolejnego bardzo mocnego dowodu na to, że ludzie zasiedlili Amerykę trochę wcześniej niż jeszcze niedawno sądzono. Inny całkiem świeży dowód potwierdzający wcześniejsze datowanie to skamieniałe ludzkie odchody z jaskini Paisley w stanie Oregon, które mają 14 tys. lat. Są one obecnie najstarszym pewnym śladem ludzkich istot w Ameryce.

W tym miesiącu González zacznie wydobywać szczątki czwartej osoby zwanej Chan hol, która może być jeszcze starsza od Ewy. Chan hol ma ponad 10 zębów, które pozwolą naukowcom wydatować szczątki oraz zebrać informacje o diecie.

González zapowiada, że opublikuje pełne wyniki badań po przeanalizowaniu czwartego szkieletu.

– Jeśli się potwierdzi, że Ewa z Nahorn ma 13 tys. lat, to będzie to fantastyczne i wyjątkowe odkrycie dla zrozumienia początków zasiedlenia Ameryki – mówi Carlos Lorenzo z uniwersytetu w Tarragonie (Hiszpania), który nie uczestniczył w badaniach.

Na podstawie National Geographic. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcie z podwodnych badań szkieletu.

Przy okazji przypominam, że słynne jaskinie Jukatanu, kryją nie tylko ludzkie szkielety, ale też świątynie Majów.