Gigantyczne małże mogły wyciągnąć ludzi z Afryki

Możliwe, że to gigantyczne małże doprowadziły ponad sto tysięcy lat temu do opuszczenia Afryki przez ludzi – twierdzi grupa naukowców w magazynie „Current Biology”.

Małżem, który mógł doprowadzić do pierwszego wyjścia Homo sapiens z Afryki, jest Tridacna costata. Gatunek ten naukowcy odkryli w tym roku w Morzu Czerwonym. Nie znali go dotąd, gdyż jest wyjątkowo rzadki (mniej niż 1 proc. populacji małż w Morzu Czerwonym). Właśnie dlatego naukowcy uważają, że mógł wyciągnąć ludzi z Afryki.

Badania wykazały bowiem, że niegdyś mięczak ten był bardzo liczny. Aż 80 proc. skamielin małż znalezionych w Morzu Czerwonym należy do tego gatunku. Jednak w okresie 125-110 tys. lat temu doszło do prawie całkowitej zagłady Tridacna costata. Zdaniem biologów mogli do tego doprowadzić ludzie, którzy zbierali żyjące w płytkich wodach gigantyczne małże. Przesuwając się w ich poszukiwaniu, w końcu wyszli z Afryki.

Tridacna costata mają do 40 cm długości i ważą kilka kilogramów. Największe małże świata Tridacna gigas osiągaja nawet 1,4 m.

Na podstawie National Geographic i BBC.