Przenieśli budowlę z epoki brązu

Brytyjscy archeolodzy przenieśli pozostałości kamiennej budowli sprzed 3500 lat. Gdyby tego nie zrobili, rzadki zabytek wkrótce pochłonęłoby morze.

Postawiona w epoce brązu budowla znajduje się w Cruester na wyspie Bressay w archipelagu Szetlandów.

Naukowcy i pomagający im ochotnicy dokładnie obfotografowali zabytek, ponumerowali wszystkie kamienie, a następnie przenieśli je w nowe miejsce. Cała operacja trwała trzy miesiące, a w jej trakcie przeniesiono łącznie około 60 ton kamieni.

Budowla składa się z kilku pomieszczeń połączonych dwoma korytarzami. Częściowo zakrywa ją kopiec uszkodzonych przez ogień kamieni, będących pozostałością po prehistorycznym palenisku. Anglicy zwą takie miejsce burnt mound, a Irlandczycy fulacht fiadh. (więcej o fullacht fiadh w poście Nawarzyli sobie pradawnego piwa)

Takie paleniska są powszechne w Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale rzadko kiedy występują obok nich inne struktury. Dlatego odkryta w 2000 roku budowla z wyspy Bressay jest dla naukowców taka ważna.

W budowli znajdowało się m.in. miejsce, w którym, jak się wydaje, podgrzewano kamienie oraz wkopany w ziemię zbiornik z dużych kamieni, który mógł służyć do gotowania mięsa.

Na podstawie BBC (jest małe zdjęcie).