Ogromna głowa cesarzowej Rzymu

Belgijscy archeolodzy pracujący w Sagalassos w Turcji mają kolejne ciekawe odkrycie. W ruinach rzymskich term odnaleźli ogromną marmurową głowę Faustyny Starszej, żony cesarza Antoninusa Piusa.

Głowa o wysokości 76 cm nie jest pierwszą gigantyczną rzeźbą z Sagalassos. W tej samej części łaźni, prawie dokładnie rok temu, archeolodzy odnaleźli pozostałości wielkiego posągu cesarza Hadriana, poprzednika Antoninusa Piusa. Kilka wielkich posągów odkryto też w innych częściach antycznego miasta (m.in. Apolla i Dionizosa).

Rzeźby Faustyny i Hadriana znajdowały się w tym samym pomieszczeniu,. Zdaniem archeologów najpewniej było to frigidarium (basen z zimną wodą) o powierzchni około 1250 m kw. Belgijscy naukowcy podejrzewają, że stało w nim więcej ogromnych rzeźb członków cesarskiej dynastii Antoninów. Liczą więc na dalsze znaleziska.

Dotychczasowe badania wykazały, że termy zawaliły się najpewniej w wyniku trzęsienia ziemi około 590 roku n.e.

Więcej o najnowszym odkryciu w Archaeology (wiele zdjęć). Polecam też moje wcześniejsze wpisy o odkryciach w Sagalassos: Ogromny Hadrian z Sagalassos i W starożytnej fontannie znów popłynie woda.