Olimpiada wszech czasów: australopitek i neandertalczyk kontra Homo sapiens

Czy zastanawialiście się jak wyglądałaby rywalizacja olimpijska, gdyby o medale walczyli z nami nasi przodkowie: australopiteki i neandertalczycy?

Live Science popytał o to naukowców. Okazuje się, że nie jesteśmy bez szans.

Australopiteki byłyby rewelacyjne w zapasach i gimnastyce. Budową przypominały jeszcze szympansy. Miały długie ręce i bardzo silnie zbudowaną górną część ciała.

– Ważący 50 kg duży samiec szympansa łatwo może wyrwać komuś rękę – mówi Dan Lieberman, antropolog z Harvard University. – Nie chcielibyście walczyć z nim na macie.

Siła ramion dawałaby też australopitekom przewagę w gimnastyce. – Sprzyjałaby im również niska sylwetka i mała masa ciała, dzięki czemu łatwiej robiłyby przewroty i obroty – tłumaczy David Carrier, biolog z University of Utah

Jednak w dyscyplinach, w których o sukcesie decyduje wytrzymałość, australopiteki nie miałyby z nami szans. W biegach, triatlonie, czy piłce nożnej z pewością triumfowałby Homo sapiens. W trakcie ewolucji człowiek zrezygnował bowiem z siły na rzecz umiejętności sprawnego poruszania się na długich dystansach. Australopiteki umiały co prawda chodzić, ale my robimy to zdecydowanie sprawniej i zużywamy na to dużo mniej energii.

A jak wyglądałaby rywalizacja z neandertalczykami? Wedle powszechnej opinii byli oni zdecydowanie silniejsi od ludzi. Jest to prawdą, ale tylko jeśli mówimy o współczesnych ludziach. – Gdy porówna się neandertalczyka do wczesnych Homo sapiens, to różnica nie jest duża – mówi Erik Trinkaus, antropolog z Washington University w St. Louis.

Według Trinkausa dawni Homo sapiens mieli co najmniej podobną siłę jak neandertalczycy, dzięki stylowi życia opartemu o myślistwo i zbieractwo. – Ćwiczenie w siłowni, jazda na rowerze, a często nawet olimpijski trening nie dają takiego samego efektu – przekonuje antropolog.

Naukowcy podkreślają też, że nawet obecnie niektórzy ludzie przypominają budową neandertalczyków.

Możliwe natomiast, że neandertalczycy ponieśliby sromotną klęskę na długich dystansach. Zdaniem niektórych naukowców powodem tego byłyby choćby szersze biodra naszych wymarłych kuzynów.