ArcheologiaEgiptu.pl

Od wczoraj działa nowy wortal ArcheologiaEgiptu.pl. Ma on na celu prezentację dorobku polskich i zagranicznych archeologów, którzy pracują nad Nilem.

Autorzy wortalu chcą też informować o wydarzeniach dotyczących szeroko pojętej tematyki archeologii Egiptu, jakie będą miały miejsce w Polsce (kongresy, spotkania, wykłady, wystawy, wizyty interesujących badaczy itp.).

W serwisie znajdziemy również recenzje książek o archeologii Egiptu. W przyszłości mogą też pojawić się opinie na temat filmów czy gier komputerowych.

W pierwszej odsłonie autorzy przygotowali szereg atrakcji. Dzięki uprzejmości prof. Macieja Pawlikowskiego będą publikować fragmenty jego książki „Z archeologami przez świat”, w których autor barwnie i często dowcipnie opisuje swoje doświadczenia z egipską archeologią. Jest również artykuł o starożytnym Egipcie w filmach oraz kilka recenzji książek o tematyce egiptologicznej (m.in. Ekspedycji Ra Thora Heyerdahla).

Inicjatorem wortalu jest archeolog mgr Szymon Zdziebłowski. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od kilku lat bierze udział w wykopaliskach w Egipcie (Tell el-Farcha i Hierakonpolis). Pomaga mu m.in. mgr Artur Buszek – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uczestniczył w misjach archeologicznych w Polsce, na Ukrainie, w Sudanie i oczywiście w Egipcie (Tell el-Farcha oraz Tell Fara’in/ Buto).

Archeowieści życzą autorom wytrwałości i wielu czytelników.