Najstarszy dowcip świata

Najstarszy znany nam dowcip ma 3900 lat, ale nie jest najwyższych lotów. „Coś co nie zdarzyło się od niepamiętnych czasów: młoda kobieta nie pierdnęła siedząc na kolanach męża” – tak brzmi sumeryjskie przysłowie, które naukowcy z University of Wolverhampton uznali za najstarszy dowcip świata.

Naukowcy podjęli badania nad najstarszymi kawałami na zlecenie programu rozrywkowego brytyjskiej telewizji UKTV. Przez dwa miesiące studiowali dawne źródła i stworzyli listę 10 najstarszych dowcipów świata.

Listy nie można oczywiście trakować inaczej niż zabawy. Wszak trudno zakładać że do IV/V w. n.e. (ostatnie dwa żarty na liście) wymyślono tylko osiem dowcipów, skoro ich zbiory tworzono już co najmniej w czasach hellenistycznych. Warto jednak się z nią zapoznać. W końcu o humorze starożytnych w szkołach nie uczą.

Przetłumaczone dowcipy znajdziecie w Histmagu. Jeśli chcielibyście poznać więcej antycznych żartów (dużo lepszych od owego najstarszego), to polecam wydaną w Polsce książkę „Philogelos, czyli śmieszek”. Jest to najstarszy zbiór kawałów, jaki zachował się do naszych czasów. Pochodzi z IV/V w. n.e. Kawały numer 9 i 10 z listy brytyjskich naukowców są właśnie z tego zbioru.

Naukowcy wyszukali też najstarszy brytyjski żart. Znajduje się on w Kodeksie z Exeter z X wieku n.e. i brzmi: Co wisi u męskiego uda i chce się wsunąć w dziurkę, w którą nierzadko wsuwano już to wcześniej? Odpowiedzią jest oczywiście klucz ;). Moje tłumaczenie nie oddaje niestety ani ułamka zgrabności angielskiej wersji: What hangs at a man’s thigh and wants to poke the hole that it’s often poked before?

Tags: