Archeolodzy odkrywają nieznany rozdział historii Majów

Szykuje się całkiem solidna rewolucja w dziejach Majów. Od dziesiątków lat byliśmy przekonani, że w tzw. okresie klasycznym i wcześniej ich cywilizacja kwitła głównie na terenach leżących na południe od Jukatanu. Dopiero po upadku południowych miast około VIII w. ich mieszkańcy przenieśli się na Jukatan i zbudowali tam duże ośrodki, które upadły mniej więcej dwa stulecia później.

Najnowsze odkrycia archeologów badających miasta Majów w regionie Puuc na Jukatanie wykazują, że ten pogląd jest błędny.

Zespół archeologów, którym kierują George Bey z Millsaps College w Jackson (USA) i Tomas Gallareta z Narodowego Instytutu Archeologii i Historii Meksyku, odnalazł w mieście Kiuic w regionie Puuc pozostałości budowli pochodzących sprzed 800 roku p.n.e. Dotychczas sądzono, że miasto założono dopiero w 700 roku n.e.

Archeolodzy twierdzą, że w ciągu ostatnich pięciu lat odkryli w Puuc wiele innych równie starych miejsc. Co ważniejsze w wielu z nich są pozostałości monumentalnej architektury – piramid, akropoli i boisk do piłki – które świadczą o rozwoju porównywalnym z miastami na południu. Dotąd naukowcy byli przekonani, że taka architektura pojawiła się w Puuc grubo ponad tysiąc lat później za sprawą przybyszy z południa.

– Nie ma wątpliwości, że wielu ludzi uciekło na północ po upadku [południowych miast], ale północne tereny mają dłuższą historię – komentuje Lisa Lucero z University of Illinois w Urbana-Champaign.

Zdaniem naukowców budynki, ceramika oraz inne przedmioty wskazują, że te wczesne miasta z Puuc miały kontakt z metropoliami z południa.

Odkrycie zmienia też wizję wielkiego upadku klasycznej cywilizacji Majów. Wydaje się, że była to jednak ciągnąca się przez parę stuleci seria lokalnych kryzysów, a nie jednorazowa katastrofa całej cywilizacji.

Kiuic zostało opuszczone gdzieś w X wieku. Nie wiemy dlaczego. Archeolodzy odnaleźli odwrócone spodem do góry duże kamienne żarna (praktyka wskazująca na chęć powrotu i ponownego ich wykorzystania) oraz wiele grotów włóczni, co wskazuje na wojnę.

Na podstawie USA Today (artykuł i wywiad z Beyem)

Najnowsze odkrycia związane z Majami