Palma ze starożytnego nasiona

Izraelscy naukowcy wyhodowali palmę z mającego dwa tysiące lat nasiona, które znaleźli w słynnej żydowskiej fortecy Masadzie.

Po 26 miesiącach od zasadzenia drzewko ma 1,2 m wysokości. Jest to wymarła już w Izraelu palma judejska (Phoenix dactylifera L.). Uzyskaną roślinę naukowcy przezwali „matuzalemowym drzewem”.

Naukowcy liczą, że uzyskana roślina pozwoli im zbadać jej medyczne właściwości. – Judejska palma była bardzo ceniona i znana nie tylko jako źródło pożywienia, ale też leków – tłumaczy Sarah Sallon, dyrektor Louis L. Borick Natural Medicine Research Center at the Hadassah Medical Organization in Jerusalem. – Gdy usłyszałam, że znaleziono jej nasiona podczas wykopalisk, pomyślałam, że warto sprawdzić, czy będziemy w stanie wyhodować z nich rośliny.

Archeolodzy znaleźli nasiona 40 lat temu w pomieszczeniu używanym jako magazyn. Badania radiowęglowe wykazały, że pochodzą mniej więcej z czasów słynnego oblężenia Masady przez Rzymian w 73 roku n.e. Od tego czasu nasiona leżały w szufladzie.

Na razie „matuzalem” jest jedynym drzewem, które udało się wyhodować ze znalezionych w Masadzie nasion. Jest to najstarsze dokładnie datowane nasiono, z którego wyhodowano drzewo. Jest jednak jeszcze kilka drzew, o których mówi się, że wyrosły ze starszych nasion. Nie były one jednak dokładnie datowane.

Na podstawie MSNBC (dali zdjęcie).