Ślady ludzkich stóp w Meksyku mają 40 tysięcy lat?

Ponad 300 dziwnych odcisków znalezionych w kamieniołomie w basenie Valsequillo, to jedna z największych archeologicznych zagadek Meksyku.

Odciski powstały w miękkim wulkanicznym pyle wkrótce po eksplozji wulkanu. Z czasem pył zmienił się w skałę i odciski zachowały się do naszych czasów. Naukowcy natknęli się na nie w 2003 r. Ślady od razu wywołały sensację, gdyż wiele z nich wygląda jak odciski ludzkich stóp. Nie było jednak jasne, kiedy powstały.

Przeprowadzone w 2005 r. badania przyniosły całkowicie niespodziewaną datę – 1,3 mln lat, a więc czasy, gdy w Ameryce nie było jeszcze żadnych ludzkich istot, a Stary Świat zamieszkiwali Homo erectus. Wielu naukowców stwierdziło więc, że nie mogą to być ślady ludzi.

Zespół kierowany przez Silvię Gonzalez z Liverpool John Moores University, która odkryła ślady, uznał jednak, że datowanie było błędne. Ich zdaniem erupcja wymieszały fragmenty znacznie starszego skalnego podłoża z powstałymi w jej trakcie popiołami. Użycie tradycyjnej metody izotopowej dało więc fałszywy wynik.

Gonzalez postanowiła przeprowadzić własne datowanie za pomocą dużo nowocześniejszej metody zwanej OSL (optycznie stymulowana luminiscencja), która pozwala ustalić ostatni moment wystawienia m.in. na działanie wysokiej temperatury. Naukowcy badali również metodą radiowęglową wiek muszelek w warstwach nad i pod skamieniałym popiołem.

Wynik tych badań jest równie zaskakujący. Warstwa popiołu ze śladami ma według nich 40 tysięcy lat, a przecież liczne archeologiczne i genetyczne dowody wskazują, że ludzie przybyli do Ameryki dopiero około 15 tys. lat temu. Może więc nie są to ślady ludzi?

By to ustalić, zespół Gonzalez zrobił laserowym skanerem trójwymiarowe obrazy śladów i porównał ze śladami, które ochotnicy własnym stopami odcisnęli na piasku pewnej brytyjskiej plaży. Zdaniem naukowców porównania wykazały, że ślady w Meksyku niewątpliwie zostawili ludzie. – Wiemy, że byli to dorośli i dzieci – powiedziała Gonzalez National Geographic.

Jak to często bywa, nie wszyscy naukowcy są przekonani. – Wkrótce opublikujemy kolejne dane wskazujące, że skały mają 1,3 mln lat i że nie są to ślady stóp – powiedział National Geographic Paul Renne z University of California, Berkeley’s Geochronology Center, który kierował pierwszym datowaniem śladów z basenu Valsequillo.

Na podstawie National Geographic.

——
W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” ukazał się mój artykuł o rabunku Machu Picchu na 40 lat przed odkryciem miasta. Jest w nim dużo więcej szczegółów niż w blogowym wpisie sprzed paru dni.