Machu Picchu splądrowano ponad 40 lat przed odkryciem

Świat usłyszał o Machu Picchu w 1911 r., gdy na ruiny zaginionego miasta Inków natknął się Amerykanin Hiram Bingham. Znalazł nie tylko ruiny budowli, ale też cztery tysiące zabytków, w tym przedmioty ze złota i srebra. Wygląda jednak na to, że skarbów Machu Pichcu było dużo więcej.

Ruiny Machu Picchu. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 Spain. Autor: Colegota

Zdaniem zespołu historyków niemiecki biznesmen Augusto Berns, który handlował drewnem i złotem, zbudował w 1867 r. tartak u podnóża zalesionej góry, na której znajduje się Machu Picchu. Biznesmen dotarł do znanych miejscowym mieszkańcom ruin i zaczął plądrować znajdujące się tam groby. Łupy sprzedawał europejskim galeriom i muzeom. Proceder odbywał się za zgodą peruwiańskich władz.

Na ślady działalności Bernsa historycy natknęli się dopiero dzięki mapie i innym dokumentom, które jeden z nich niedawno odkrył w peruwiańskim muzeum narodowym.

Obecnie naukowcy próbują ustalić ile zabytków Niemiec wywiózł z Peru.

Na podstawie BBC. Polecam też mój krótki wpis Skarby Machu Picchu wciąż pozostają w USA. Jest w nim link do filmu pokazującego niektóre dzieła sztuki znalezione przez Binghama.

Więcej o działalności Bernsa napisałem w artykule dla „Gazety Wyborczej„.

Najnowsze odkrycia w Peru.