Hiszpania: Podwodny skarb należy do nas

Nowa odsłona w walce o jeden z największych skarbów jakie kiedykolwiek odkryto na dnie morza. Rok temu spółka poszukiwawcza Odyssey Marine Exploration ujawniła odkrycie w wodach Atlantyku wraku, na którym znalazła pół miliona srebrnych monet, setki złotych i inne kosztowności o łącznej wartości kilkuset milionów dolarów.

Amerykańska spółka wydobyła 17-tonowy skarb i przetransportowała do USA jeszcze przed ogłoszeniem odkrycia. Informacje wywołały burzę w Hiszpanii, która od razu nabrała podejrzeń, że skarb pochodził z jej wraku. Od miesięcy trwa prawniczy spór. Teraz władze Hiszpanii przedstawiły sądowi w USA dowody, że odkryty okręt był jednostką hiszpańską.

Według przedstawionych dokumentów wrak to Nuestra Señora de las Mercedes, hiszpańska fregata, która zatonęła w 1804 roku. Hiszpanie zidentyfikowali okręt dzięki styczniowej decyzji sądu, który nakazał amerykańskiej spółce wyjawić Madrytowi informacje dotyczące miejsca odkrycia i znalezionych przedmiotów.

Nuestra Señora de las Mercedes wypłynęła w kwietniu 1804 roku z peruwiańskiego portu El Callao w Limie. U wybrzeży Portugalii niewielka flota, w której płynęła, starła się w Brytyjczykami. Podczas krótkiej bitwy fregata eksplodowała.

Zdaniem władz Hiszpanii spółka Odyssey dokonała odkrycia w miejscu, w którym zatonęła Nuestra Señora de las Mercedes. Kolejnym dowodem jest rozrzucenie znalezionych przedmiotów jak po eksplozji. Hiszpańscy specjaliści uważają też, że przynajmniej niektóre monety ze skarbu wybito w 1803 roku w Peru, które było wówczas hiszpańską kolonią.

Władze Hiszpanii twierdzą również, że miejsce spoczywania wraku jest podwodnym cmentarzem, gdyż wciąż znajdują się tam szczątki około 200 marynarzy i członków ich rodzin. Dzięki temu mogą odpierać zarzuty, że wrak był porzucony, twierdząc, iż nie chcieli zakłócać spokoju swych poległych.

Spekulacje, że odkrytym wrakiem może być Nuestra Señora de las Mercedes, pojawiły się już w ubieglym roku. Odyssey Marine Exploration jak na razie twierdzi, że jej specjaliści nie zdołali zidentyfikować okrętu.

Na podstawie Time.

Moim zdaniem, jeśli srebro i złoto pochodzą z Peru, to skarb powinien przypaść temu państwu, a nie Hiszpanii, która przez kilka wieków rabowała Amerykę Łacińską.

Poznaj inne ostatnio odkryte wraki i skarby.