Geolodzy diamentowego giganta znaleźli wrak w Namibii

Tysiące hiszpańskich i portugalskich złotych monet z przełomu XV i XVI w., sześć brązowych dział z tego samego okresu, tony miedzi, instrumenty nawigacyjne i ponad 50 kłów słoni – takie skarby znajdowały się na wraku, który odkryli przypadkiem geolodzy pracujący dla firmy DeBeers, największego wydobywcy diamentów na świecie. To prawdopodobnie najstarszy wrak odnaleziony w Afryce subsaharyjskiej.

Portugalska złota moneta z wraku znalezionego w Namibii. Źródło: Namdeb/De Beers via Bloomberg News

Do odkrycia doszło w rejonie Namibii zwanym Sperrgebiet (Zakazany teren), który słynie z niezwykle bogatych złóż diamentów. Wrak znajdował się za umocnieniami chroniącymi ten obszar przed falami Atlantyku.

Na sztabki miedzi i fragmenty trzech dział poszukiwacze diamentów natknęli się 1 kwietnia. Od razu przerwali prace w tym rejonie i sprowadzili ekspertów.

Wrak i znalezione na nim przedmioty zgodnie z miejscowym prawem są własnością Namibii. Władze kraju poprosiły już Hiszpanię i Portugalię o pomoc w zidentyfikowaniu statku, który najpewniej był jednostką handlową.

Jeśli potwierdzi się, że wrak pochodzi z czasów, gdy po morzach pływali Krzysztof Kolumb, Bartolomeu Diaz czy Vasco da Gama, to będzie to jedno z najcenniejszych odkryć tego typu.

Na podstawie Bloomberg.