Neandertalczycy wcinali rośliny

Mamy wreszcie bezpośredni dowód na to, że nasi wymarli kuzyni żywili się nie tylko mięsem, ale również roślinami. Naukowcy znaleźli mikroskopijne skamieniałości fragmentów roślin na mających 35 tysięcy lat trzech neandertalskich zębach z jaskini Szanidar w Iraku .

Dieta neandertalczyków jest nam słabo znana, choć przekonanie, że żywili się nie tylko mięsem jest w zasadzie powszechne. Większość naszej wiedzy o neandertalskim jedzeniu opiera się o dowody pośrednie, np. kości zwierząt znajdowane w jaskiniach oraz izotopy w zębach neandertalczyków.

– Wiemy, że osobnik, do którego należały zęby jadł różne rośliny, w tym nasiona traw – mówi Amanda Henry z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie, która prowadziła badania.

Uczona przestrzega jednak, że nie należy z informacji dotyczących jednego osobnika wyciągać ostatecznych wniosków o diecie całego gatunku. – Odkrycie wskazuje, że przedstawianie neandertalczyków, jako obowiązkowych mięsożerców, może być błędne, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii – twierdzi Henry.

Na podstawie National Geographic.