Tajemnicze schody w centrum Rzymu

Archeolodzy, którzy badają centrum Rzymu w związku z budową nowej linii metra, natrafili na fragment dużych marmurowych schodów z czasów starożytnych. Są one na tyle niezwykłe, że naukowcy nazwali je „imperialnymi”. Odkrycie jest dla nich dużym zaskoczeniem, bo nie mieli pojęcia, że w miejscu znalezienia schodów była duża budowla.

– To musiało być wejście do ważnego miejsca, ale musimy znaleźć coś w antycznych żródłach, zanim postawimy jakąś hipotezę – mówi Angelo Bottini, który nadzoruje badania archeologiczne w Rzymie. – Obecnie nie jesteśmy nawet w stanie precyzyjnie datować znaleziska.

Na razie archeolodzy odsłonili pięć stopni długości 10 metrów. Obok schodów znaleźli pozostałości kolumn z cegieł, które mogły upaść w wyniku trzęsienia ziemi, a także fragmenty konstrukcji z granitu i trawertynu.

Tajemnicze schody znajdują się na Piazza Venezia, gdzie będzie jedna ze stacji metra. W ostatnich miesiącach archeolodzy znaleźli tam pozostałości warsztatu wytwarzającego miedź z VI w. n.e., kuchni z IX w. oraz renesansowego pałacu. Więcej o wykopaliskach związanych z metrem w poście Rzymskie metro wkracza do centrum.

Na podstawie ANSA.