Odchody najstarszym dowodem bytności ludzi w Ameryce

Skamieniałe odchody sprzed 14 tysięcy lat znalezione w amerykańskiej jaskini to najnowszy dowód w sporze o to kiedy ludzie przybyli do Ameryki. Pokazują one, że początków obecności ludzi na tym kontynencie nie można wiązać z kulturą Clovis datowaną na około 13 tysięcy lat temu.

14 skamieniałych fragmentów odchodów (tzw. koprolitów) leżało w jaskini Paisley w stanie Oregon. Naukowcy znaleźli też w różnych warstwach jaskini nici ze zwierzęcych ścięgien i roślinnych włókien, kosze, drewniane kołki oraz zwierzęce skóry i kości. Odkryć dokonano w latach 2002-2003.

To, że odchody zostawili ludzie, potwierdziły prowadzone w kilku laboratoriach badania genetyczne niewielkich ilości mitochondrialnego DNA znalezionych w koprolitach. Wykazały one też, że mieszkańcy jaskini byli spokrewnieni z mieszkańcami Syberii i Wschodniej Azji.

Na podstawie BBC. Naukowcy opublikowali wyniki badań w Science. Więcej o zasiedlaniu Ameryki przeczytacie w moim poście Wieloletni spór o zasiedlenie Ameryki wkrótce wygaśnie.