Dlaczego wyginęły mamuty

Od lat naukowcy zastanawiają się czy do zagłady włochatych kuzynów słoni doprowadził człowiek, czy ocieplający się klimat. Teraz David Nogues-Bravo z Museo Nacional Ciencias Naturales w Madrycie przedstawił wraz z kolegami salomonowe wyjaśnienie obarczając winą zarówno człowieka jak i zmiany klimatu.

Ofiara ludzi i klimatu. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor: che, Czech Wikipedia

Naukowcy używając modeli klimatycznych oraz informacji o rozmieszczeniu skamieniałości mamutów stworzyli symulacje ukazujące zmiany naturalnego środowiska tych zwierząt 126 tys., 42 tys., 30 tys., 21 tys. i 6 tys. lat temu. Wykazały one, że 6 tys. lat temu obszary sprzyjające mamutom były 10 razy mniejsze niż 42 tys. lat temu, gdy lodowce miały największy zasięg.

Jednak z symulacji wynika, że 126 tys. lat temu tereny te były jeszcze mniejsze, a mimo to mamuty przetrwały. Zdaniem naukowców, to wystarczający dowód na to, że do wymarcia tych zwierząt nie doprowadziło tylko ocieplenie. Co prawda zmiany kllimatu spowodowały znaczne skurczenie się populacji mamutów, ale ostateczny cios musiał zadać współczesny człowiek, z którym 126 tys. lat temu mamuty nie miały do czynienia.

Na podstawie ScienceDaily.