Osły udomowiliśmy co najmniej 5000 lat temu

Szkielety 10 osłów znalezione w grobowcach w egipskim Abydos są najstarszym dowodem udomowienia tych zwierząt. Zbudowane z suszonej cegły grobowce pochodzą sprzed 5000 lat i znajdowały się w kompleksie grobowym nieznanego z imienia wczesnego władcy Egiptu.

Przeprowadzone właśnie badania szczątków osłów wykazały, że mają one zdeformowane kręgosłupy w wyniku noszenia za życia dużych ciężarów. Odkrycie potwierdza wyniki badań genetycznych, które jako miejsce udomowienia osłów wskazywały właśnie Afrykę.

Udomowienie osła miało ogromne znaczenie dla rozwoju ludzkości, gdyż siła i wytrzymałość tych zwierząt bardzo ułatwiły przewożenie ciężkich ładunków, co ożywiło handel. Karawany osłów przez bardzo długi czas były podstawowym środkiem transportu na Bliskim Wschodzie.

Dowodem na wielkie znaczenie osłów w tamtych czasach są właśnie pochówki z Abydos. Nie dość, że osły spoczęły w kompleksie grobowym władcy, to jeszcze lokalizacja i wykonanie ich grobowców stawiają te zwierzęta na równi z najważniejszymi dworzanami. Archeolodzy spekulują, że być może pochowane w Abydos osły nosiły coś bardzo ważnego.

Na podstawie The Telegraph. Dali zdjęcia.