Mali ludzie z Palau

Szczątki małych ludzi o wzroście około metra znalazł na wyspie w archipelagu Palau w Mikronezji południowoafrykański paleoantropolog Lee Berger. Odkrycia dokonał w miejscowych jaskiniach podczas wakacji w 2006 r. Później wrócił tam już zawodowo i przeprowadził badania. Ich wyniki opublikował właśnie w PLoS ONE.

Szczątki mają od 900 do 2900 lat. Do małych mieszkańców Palau należą te starsze, zaś młodsze są pozostałością po ludziach zwykłych rozmiarów. Tysiące kości nagromadziła w jaskiniach woda.

Pigmeje z Palau mieli od 94 do 120 cm wzrostu i ważyli 32-41 kg. Rozmiarami przypominają więc Homo floresiensis – małych ludzi z indonezyjskiej wyspy Flores, których szczątki odkryto w 2003 r. Jednak według Bergera ludzie z Palau mieli dwa razy większe mózgi niż Homo floresiensis, które miały tylko około 400 cm sześć. objętości. Zdrowi Homo sapiens mają trzy-cztery razy więcej.

Zdaniem Bergera znalezione w Palau szczątki należą do Homo sapiens. W przypadku szczątków z Flores naukowcy toczą zaś zażarty spór o to, czy należą one do skarłowaciałych – co czasami zdarza się na małych wyspach – Homo sapiens, czy też do nowego gatunku ludzi, który wyewoluował z Homo erectus.

Zdaniem Bergera niektórzy mali mieszkańcy Palau mają jednak – podobnie jak Homo floresiensis – pewne cechy prymitywne np. brak wystającej bródki czy duże zęby. Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że są one skutkiem karłowacenia. To oznacza, że najpewniej mali ludzie z Palau będą często używani przez przeciwników teorii, że szczątki z Flores należą do nieznanego gatunku ludzi.

Na podstawie National Geographic. Film. Zdjęcia.