Rzymskie metro wkracza do centrum

Od kilku dekad władze Rzymu odkładały budowę linii metra, która ma obsługiwać centrum miasta. Obok dość trywialnego powodu, jakim był brak pieniędzy, dochodził jeszcze drugi – strach przed schowanymi pod ziemią zabytkami, których odkrywanie może szalenie przedłużyć i skomplikować prace. W końcu jednak korki w centrum miasta stały się tak dokuczliwe, że rozpoczęto prace.

Piazza Venezia widziane z monumentalnego pomnika króla Wiktora Emanuela. W miejscu trawnika jest teraz wielka dziura. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor Janmad

By ograniczyć wykopaliska archeologiczne tunele metra i stacje będą na głębokości 24-30 metrów, a więc poniżej warstw, w których są pozostałości po bogatej historii Rzymu. Ale naukowcom pozostają do zbadania miejsca, w których będą wyjścia z 30 zaplanowanych stacji oraz szyby wentylacyjne. Szczególnie wiele kłopotów mogą sprawić cztery stacje w centrum starożytnego Rzymu (mapa, zielonym kolorem pokazano budowaną linię metra, czarnym – linię ukończoną w 1955 r., która otarła się o najstarszą część Rzymu).

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy archeolodzy odkopali na Piazza Venezia, gdzie powstanie jedna z najbardziej kłopotliwych stacji, pozostałości warsztatu wytwarzającego miedź z VI w. n.e., kuchni z IX w. oraz renesansowego pałacu. O odkryciach poinformowali w piątek. (Najnowsze odkrycie: Tajemnicze schody)

W kuchni naukowcy znaleźli trzy rzadkie naczynia do podgrzewania sosu. Dotąd w całych Włoszech znaleziono tylko dwa. W warsztacie natrafili zaś na pozostałości piecy i sztabki ze stopu miedzi.

Piazza Venezia znajduje się u podnóża Kapitolu i bardzo blisko Forum Romanum. Dokonane tam odkrycia to prawdopodobnie jedynie drobna zapowiedź kolejnych znalezisk. Zależnie od ich wagi nadzór archeologiczny będzie decydował, czy znalezisko będzie przesunięte, zniszczone, czy też włączone w struktury metra.

Władze mają nadzieję, że warta 4,6 mld euro inwestycja zostanie zakończona w 2015 r. Część linii ma być jednak uruchomiona już 4 lata wcześniej.

Na podstawie AP. Dali trzy zdjęcia.