Jedwabne stroje domniemanych wielkich mistrzów

Naukowcy mają kolejny dowód na to, że w Katedrze Świętego Jana Ewangelisty w Kwidzynie pochowano dwóch wielkich mistrzów krzyżackich. Badania znalezionych przy szczątkach tkanin wykazały, że obaj mężczyźni byli odziani w jedwabne stroje. Był to najdroższy materiał, jaki istniał w XIV wieku i jeden z najbardziej ekskluzywnych produktów.

Katedra w Kwidzynie. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 Unported. Autor: Mariusz Nowacki

Naukowcy zakładają, że znalezione dziewięć miesięcy temu w Kwidzynie szkielety należą do XIV-wiecznych wielkich mistrzów krzyżackich Wernera von Orseln (pełnił funkcję w latach 1324-1330) i Ludolfa Königa (1342-1345).

– Jedwab dostępny był wyłącznie elicie średniowiecznego społeczeństwa, władcom, biskupom, ale nawet w przypadku pogrzebu takich ludzi oszczędzano, odziewano ich zazwyczaj do grobu w swego rodzaju atrapy, tkaniny imitujące jedwab. A tu mamy aż 21 rodzajów jedwabiu! – powiedziała „Rzeczpospolitej” dr Małgorzata Grupa z Pracowni Konserwacji Zabytków Archeologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Dlatego wydaje mi się niemożliwe, aby w tych trumnach spoczywali zwyczajni rycerze zakonni, nawet tacy, którzy pochodzili z wielkich średniowiecznych rodów – podkreśla dr Grupa.

Wstępne badania wykazały, że tkaniny z Kwidzyna przypominają adamaszek. Szaty były najpewniej czerwone, w odcieniu karmazynowym. Brzeg jednej z szat obszyty był złotą tasiemką.

Badania tkanin potrwają najpewniej do jesieni. Trwają też badania genetyczne i antropologiczne znalezionych szczątków. Zakończono za to badania dendrochronologiczne desek, z których zrobiono trumny. Potwierdziły one, że pochówki pochodzą z pierwszej połowy XIV w.

Więcej w Rzeczpospolitej.