Znów badają Całun Turyński

Brytyjski naukowiec profesor Christopher Ramsey z Oksfordu nadzoruje nowe testy mające wykazać, czy Całun Turyński rzeczywiście ma 2000 lat. Przeprowadzone w 1988 r. badania radiowęglowe wskazały, że Całun pochodzi z około 1260-1390 r. n.e.

Twarz z Całunu Turyńskiego. Z lewej pozytyw, a z prawej negatyw.

Naukowiec ma sprawdzić, czy poziom zanieczyszczenia Całunu był rzeczywiście tak duży, by zniekształcić wynik badań radiowęglowych. Zdaniem niektórych pod koniec lat 80. nie miano świadomości, że wystarczy stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie.

– Wedle nowej teorii wystarczy 2 procent zanieczyszczenia, by zniekształcić wynik aż o 1500 lat – mówi David Rolfe, który reżyseruje dla BBC film dokumentalny o badaniach Całunu.

Naukowcy zrobili też ogromne zdjęcie Całunu bardzo wysokiej rozdzielczości (12,8 mld pikseli). Specjalna aparatura sfotografowała fragmenty płótna 1600 razy. To najdokładniejsze zdjęcie Całunu jakie kiedykolwiek zrobiono. Naukowcy liczą, że dostarczy ono wielu nowych informacji o niezwykłym płótnie. (zobacz film z fotografowania Całunu)

Całun Turyński to przechowywane od XVI w Turynie płótno z odciskiem ciała ukrzyżowanego człowieka i ze śladami krwi uznawane przez wielu za całun, w który owinięto ciało Jezusa po ukrzyżowaniu. Pierwsze pewne wzmianki o Całunie pochodzą z XIV w., gdy pojawił się on we francuskiej Szampanii. Miejscowy biskup uznał go wówczas za oszustwo. Domniemane całuny Jezusa pojawiały się wówczas w Europie dość często.

W odróżnieniu od wielu innych Całun Turyński dotrwał do naszych czasów i wzbudzał coraz większe zainteresowanie. Wielką sławę zyskał po zrobieniu mu pierwszych zdjęć w 1898 r. Ukazały one wyraźnie sylwetkę brodatego mężczyzny. Najgorętsze spory zaczęły się, gdy przeprowadzone w trzech ośrodkach badanie radiowęglowe wskazało na średniowieczne pochodzenie płótna. Zwolennicy i przeciwnicy autentyczności Całunu przedstawili liczne argumenty mające obalić bądź potwierdzić wynik badań. Jednak specjaliści od tej metody twierdzą, że na razie nikt nie zdołał go podważyć.

Na podstawie Discovery News.

Więcej informacji o całunie turyńskim.