Zmasakrowane szczątki kochanka króla

To była straszna śmierć. Wpierw sir Hugh Despenser Młodszy zawisł na szubienicy, ale oprawcy zdjęli go, nim wyzionął ducha. Następnie, ku uciesze zgromadzonej gawiedzi, wykastrowali arystokratę, wyjęli mu wnętrzności i dopiero po tych czynnościach poćwiartowali nieszczęśnika.

Hugh Despenser Młodszy był faworytem i najpewniej kochankiem króla Anglii Edwarda II. Był jednym z najpotężniejszych ludzi w kraju, ale jego kariera skończyła się, gdy króla obaliła królowa Izabela Francuska i jej kochanek Roger Mortimer.

W latach 70. naukowcy odkryli w Hulton Abbey zmasakrowany szkielet mężczyzny. Od lat zastanawiali się do kogo należał. Antropolog Mary Lewis ogłosiła właśnie, że są to kości Despensera.

Uczona przedstawia na to kilka dowodów. Uszkodzenia na kościach pasują do sposobu śmierci kochanka króla. Badania radiowęglowe wykazały zaś, że szczątki pochodzą z okresu między 1050 a 1385. Naukowcy ustalili też, że znalezione kości należą do mężczyzny mającego ponad 34 lata. Despenser zginął w 1326 r. w wieku 40 lat.

Jednak najmocniejszym dowodem jest to, czego nie znaleziono wśród szczątków. Żona Despensera poprosiła po egzekucji o jego kości, ale dostała tylko czaszkę, kość udową i kilka kręgów. W szczątkach znalezionych w Hulton Abbey brakuje dokładnie tych samych kości.

Ostatnim argumentem jest to, że Hulton Abbey należało do szwagra Despensera.

Egzekucja sir Hugh Despensera Młodszego według XV-wiecznego artysty

Na podstawie Telegraph.co.uk.