Czy to pierwszy grób druida

Druidów znamy z relacji starożytnych historyków i geografów, a przede wszystkim z opisu Juliusza Cezara. Wspominali o nich również wczesnośredniowieczni mnisi z Irlandii i Walii. W celtyckich społecznościach druidzi mieli pełnić rolę kapłanów, mędrców, wróżbitów i medyków. Jednak przez wiele lat archeolodzy nie natknęli się na żadne dowody ich istnienia.

W 1987 r. brytyjscy badacze zaczęli odsłaniać celtyckie groby z lat 40-60 n.e. na żwirowisku Stanway niedaleko Colchester. W ciągu kilkunastu lat przebadali wiele grobów. W jednym z nich znaleźli niezwykłe przedmioty, które sugerują, że pochowano w nim właśnie druida.

W drewnianej komorze grobowej oprócz skremowanych ludzkich szczątków znajdowały się m.in. płaszcz zapinany broszkami, podgrzewacz do wina (bądź innych płynów), sitko użyte ostatni raz do przygotowania wywaru zawierającego bylicę, różdżki, zestaw doskonałych przyrządów chirurgicznych z żelaza i miedzi oraz grę planszową z pionkami.

Największym zaskoczeniem jest gra. Nic takiego nie znaleziono dotąd w Brytanii na stanowiskach z epoki rzymskiej. Zdaniem archeologów prawdopodobnie służyła do wróżenia, podobnie jak różdżki.

– Choć nie jest pewne, że osoba ta była druidem, to na pewno należała do elity swojego ludu – podkreślają badacze.

Na podstawie Discovery News.

Galeria zdjęć