Berlin trochę starszy

Archeolodzy kopiący w berlińskiej dzielnicy Mitte natrafili na średniowieczną piwnicę zbudowaną z dębowych bali. Badania dendrochronologiczne jednego z nich wykazały, że drzewo ścięto w 1192 r. – doniosła m.in. agencja AP. Dotychczas za najstarszy dowód istnienia Berlina uważano wzmiankę w księgach kościelnych z 1237 r.

Piwnicę znaleziono w miejscu, w którym znajdowała się niegdyś osada Cölln i to jej dotyczyła wzmianka z 1237 r. Właściwy Berlin leżał po drugiej stronie Szprewy, a pierwszy raz wspomniano o nim w średniowiecznych dokumentach w 1244 r. Połączone miasta (wspólny ratusz powstał w 1307 r.) stały się zaczątkiem współczesnego Berlina.

Niestety depesze o odkryciu piwnicy przemilczają, że Cölln nie jest najstarszą osadą na terenie współczesnego Berlina. Otóż dużo starsze, bo zbudowane w połowie VIII w., są osady słowiańskie, które stały w Spandau (Spandow) i Köpenick (Kopanica) będących dziś dzielnicami Berlina. Samą nazwę stolicy Niemiec wywodzi się zaś najczęściej z języka Słowian Połabskich.

Tags: ,