Twórcy rysunków z Nazca mieli kopalnię żelaza

Mieszkańcy prekolumbijskiej Ameryki nie wytwarzali narzędzi z żelaza, ale mimo to dość chętnie wydobywali rudy zawierające ten pierwiastek. W dolinie Ingenio w południowym Peru amerykańscy archeolodzy odkryli jedną z takich kopalń. Nazwali ją Mina Primavera. Prowadzone od 2004 r. badania archeologiczne wykazały, że używali jej ludzie tworzący kultury Nazca (1-750 n.e.) i Huari (500-1200 n.e.).

ceramika Nazca

Ceramika kultury Nazca.
Autor: The boy with the thorn in his side’s photos. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5

Spytacie po co im żelazo, skoro nie potrafili robić z niego narzędzi? Otóż dawni Peruwiańczycy znaleźli dla rudy żelaza inne zastosowanie, nieobce zresztą mieszkańcom Starego Świata. Ruda z Mina Primavera to hematyt, z którego uzyskuje się świetny czerwony barwnik. Zdaniem odkrywców kopalni Nazca i Huari używali go głównie do malowania ceramiki, ale możliwe też, że pokrywali nim swoje ciała, tkaniny, a nawet mury domów.

Badania wykazały, że kopalnia powstała około 2000 lat temu i była używane przez 1400 lat. Naukowcy szacują, że w tym czasie wydobyto z niej 3710 ton rudy i skał. W środku archeolodzy znaleźli kolby kukurydzy, kamienne narzędzia, a także fragmenty tkanin i ceramiki.

Choć malowana czerwienią z hematytu ceramika Nazca należy do najpiękniejszych na świecie, to jest stosunkowo mało znana, w przeciwieństwie do gigantycznych rysunków wykonanych przez ten lud na płaskowyżu Nazca.

Na podstawie informacji Purdue University i abstraktu artykułu z Journal of the Minerals, Metals and Materials Society.

Więcej odkryć archelogicznych z Peru.

Tags: , ,