Co mówią geny wyspiarzy z Pacyfiku

Pochodzący z Tajwanu potomkowie Polinezyjczyków przepłynęli przez Melanezję stosunkowo szybko i zmieszali się z tamtejszą ludnością w niewielkim stopniu – wykazały międzynarodowe badania genetyczne, których wyniki opublikowano w styczniowym numerze „PLoS Genetics„.

Pochodzenie Polinezyjczyków i ich związki z Melanezyjczykami (mapa) były już przedmiotem wielu badań genetycznych, których wyniki nierzadko były sprzeczne. Naukowcy z USA, Nowej Zelandii, Tajwanu i Papui Nowej Gwinei postanowili więc przeprowadzić badania na szerokiej grupie 952 osób z 41 żyjących na Pacyfiku społeczności, podczas których brali pod uwagę ponad 800 genetycznych markerów.

Okazało się, że Polinezyjczycy nie są spokrewnieni z mieszkańcami Melanezji, choć to właśnie z tego regionu przybyli przodkowie Polinezyjczyków. Charakterystyczne dla Polinezyjczyków geny są jednak bardzo rzadkie wśród mieszkańców Melanezji, nawet w tych społecznościach, które używają języków bardzo podobnych do polinezyjskich.

Krewniakami Polinezyjczyków są za to tajwańscy Aborygeni, których od dawna wielu naukowców uważało za ich przodków, a także mieszkańcy Mikronezji.

Badania potwierdziły też ogromne zrożnicowanie genetyczne mieszkanców Melanezji, którzy w dużej mierze pochodzą od ludzi przybyłych do tej części świata 50-30 tys. lat temu. Były to niewielkie grupki, które żyły w izolacji. To właśnie doprowadziło do wielkiego zróżnicowania melanezyjskich genów.

Przodkowie Polinezyjczyków, którzy przypłynęli do Melanezji trochę ponad 3 tys. lat temu dorzucili do tej puli niewiele swoich genów, choć część Melanezyjczyków zaczęła mówić językiem przybyszów i korzystać z ich osiągnięć kulturalnych. Przybysze tymczasem popłynęli dalej na wschód, by zasiedlić bezludne wyspy Polinezji. Badania wykazały, że jej mieszkańcy są bardzo mało zróżnicowani genetycznie, co świadczy o ich pochodzeniu od jednej społeczności.

Na podstawie Newswise. Więcej wieści o Polinezyjczykach.