To prehistoryczni Finowie wynaleźli łyżwy

Taką hipotezę przedstawili naukowcy z Włoch i Wielkiej Brytanii w Biological Journal of the Linnean Society of London. Dlaczego właśnie Finowie?

Archeolodzy znaleźli wiele prehistorycznych łyżew wykonanych ze zwierzęcych kości (najczęściej końskich) w Skandynawii i w Rosji. Najstarsze z nich miały nawet 5000 lat. Jednak ogromny obszar, na którym dokonywano odkryć, uniemożliwił wskazanie miejsca, gdzie pojawiły się pierwsze łyżwy.

 Jezioro Pielinen w Finlandii Autor: Paul Lenz.
Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5 

Włoscy i brytyjscy naukowcy postawili na południową Finlandię ponieważ, to jej mieszkańcom wynalazek przyniósłby największe korzyści. Ich badania wykazały, że dzięki łyżwom ludzie polujący na tym terenie zmniejszali zużycie energii aż o 10 proc. W innych rejonach północnej Europy jazda na łyżwach pozwalała zaoszczędzić tylko 1 proc. energii. Powodem tej gigantycznej różnicy są liczne jeziora, które pokrywają południową Finlandię. Takiego ich skupiska nie ma nigdzie na świecie. Dlatego łyżwy znacznie ułatwiały zimowe wędrówki.

By poznać zużycie energii podczas poruszania się na prehistorycznych łyżwach, naukowcy jeździli na ich replikach, odpychając się kijkiem. Taki dziwaczny dla nas sposób jeżdżenia znany jest z XVI-wiecznych rycin. Nie był zbyt szybki. Podczas badań osiągnięto najwyżej 8 km/h. Współcześni szybcy łyżwiarze rozpędzają się nawet do 60 km/h.

Później naukowcy stworzyli matematyczne modele i symulacje komputerowe, które pozwoliły im urządzać wirtualne wycieczki po różnych regionach północnej Europy i sprawdzać, ile energii pozwalały zaoszczędzić łyżwy.

Na podstawie National Geographic.