Jak znaleźć targowisko Majów

Ruiny Majów przedstawiają dość fałszywy obraz ich miast. Do naszych czasów zachowało się bowiem tylko to co zbudowali z kamienia. Wszystkie konstrukcje z mniej trwałych materiałów znikają zaś w środkowoamerykańskich dżunglach bardzo szybko i nierzadko nie ma żadnych szans natrafić na jakiekolwiek ślady po nich.

Szczególnie trudno było znaleźć targowiska. Niemożność ich zlokalizowania spowodowała nawet powstanie teorii, że Majowie nie handlowali jedzeniem, a o odpowiednie zaopatrzenie miast w żywność dbali władcy , którzy pobierali od rolników podatek w żywności, a nastepnie przekazywali ją poddanym z miast.

Profesor Richard Terry Brigham Young University z Utah (USA) wraz z kolegami znalazł jednak sposób na zlokalizowanie targowisk Majów. Naukowcy przebadali próbki ziemi pobrane z pustej przestrzeni między zabudowaniami dawnego miasta Majów Chunchucmil w zachodnim Jukatanie.

Okazało się, że gleba w tym miejscu ma nawet 40-krotnie większe stężenie fosforu od tego w innych miejscach miasta. Fosfor znajduje sie w jedzeniu, więc takie stężenie wskazuje na to, że niegdyś było go w tym miejscu bardzo dużo. Naukowcom udało nawet ustalić, którędy biegła alejka między straganami – w tym miejscu stężenie było bowiem zdecydowanie mniejsze.

By mieć pewność naukowcy zbadali też glebę na targowisku w Antigua w Gwatemali. Wyniki były podobne.

Targowisko w Antigua w Gwatemali niewiele różni się od targowisk Majów sprzed kilkuset lat. Photo by Mark A. Philbrick/BYU courtesy Richard Terry

Na podstawie BYU News.