Figurki krwią malowane

Naukowcy od dawna podejrzewali, że artyści z zachodniej Afryki używali niegdyś krwi zwierząt do malowania drewnianych figurek. Miało to zyskać im przychylność bóstw. O takim zwyczaju świadczy ustna tradycja, a także zachowane ilustracje. Krwi jako składnika barwników używali na przykład w czasach imperium Mali (XIII-XV w.) artyści z ludu Dogon. Jednak badania patyny pokrywającej mające kilkaset lat figurki nie dostarczały dowodów potwierdzających te podejrzenia.

Grupa francuskich naukowców postanowiła ponownie przyjrzeć się patynie z zachodnioafrykańskich rzeźb używając do tego spektroskopów masowych i nowoczesnych technik prześwietlania promieniami rentgenowskimi. Zastosowane metody są niespotykanie czułe i pozwalają wykrywać niezwykle drobne pozostałości różnych substancji w kilku mikrogramach badanego materiału.

Badania wykazały, że w patynie znajduje się rodzaj żelaza związany tylko z krwią. – Oznacza to, że bez wątpienia drewniane figurki były używane w ceremoniach, w których składano ofiary ze zwierząt – twierdzi chemik Christian Amatore z École Normale Supérieure in Paris.

Metoda zostanie też zastosowana do badania obrazów europejskich malarzy, choć w tym wypadku naukowcy nie będą szukali krwi, ale sekretów barw dawnych mistrzów.


Dogońska figurka matki z dzieckiem z XIV w., Luwr

Na podstawie Science

Tags: ,