Dinozaur odkurzacz

Ponad 500 zębów miał w swoim szerokim pysku Nigersaurus taqueti, jeden z najdziwniejszych dinozaurów, jakie dotychczas poznaliśmy. Ze względu na kształt pyska i długą szyję naukowcy przezwali go odkurzaczem.

Kolejna dziwna cecha tego żyjącego 110 mln lat temu zwierzaka to niezwykle cienkie kości czaszki oraz kręgosłupa. Są one tak kruche, że jeden z paleontologów określił go nawet chodzącym żyrandolem.

Nigersaurus taqueti atakowany przez Sarcosuchus imperator
Artwork by Todd Marshall

Poznawanie Nigersaurusa trwało bardzo długo. Pierwsze jego szczątki odnaleziono w latach 50. w Nigrze, „ochrzczony” został w 1999 r., pierwszy raz porządnie opisano go w 2005 r., a teraz w PLoS ONE naukowcy opublikowali kolejne szczegóły budowy tego zwierzaka.

Nigersaurus należy do wielkich roślinożernych dinozaurów zwanych zauropodami. Miał około 9 metrów długości. Zdaniem naukowców „odkurzacz” wcinał młode paprocie i skrzypy. Najpewniej nie potrafił podnosić głowy wysoko. To dla naukowców niespodzianka, bo dotąd sądzono, że długie szyje zauropodów miały umożliwiać podjadanie liści z wysokich drzew. Teraz zastanawiają się czy czasem więcej zwierząt z tej grupy nie nosiło głów nisko.

Na podstawie National Geographic. Polecam film!