Złoto Celtów odkryto na Opolszczyźnie

18 złotych i ponad 60 srebrnych celtyckich monet znaleźli archeolodzy w Nowej Cerekwi pod Głubczycami na Opolszczyźnie. – To pieniądze wybijane przez celtyckie plemię Bojów w III i II w. p.n.e. Znaleźliśmy też monety greckie, metalowe końcówki pasów, piękną unikatową klamrę oraz małe brązowe figurki – powiedział „Gazecie Wyborczej” dr Marek Bednarek archeolog z UW.

Nowa Cerekwia to jedno z najbardziej znanych celtyckich stanowisk w Polsce. Pierwsze badania prowadzono tam w okresie międzywojennym. Najwięcej informacji przyniosły jednak wykopaliska prowadzone w latach 50. i 60. przez dr Barbarę Czerską.

W ich wyniku odkryto celtycką osadę z około II w. p.n.e., w której jednorazowo stało 15-20 domów i mieszkało około 100 osób. Wśród znalezisk była jedna moneta złota i jedna srebrna, liczne wyroby z brązu, żelaza i szkła, w tym fragmenty bransolet i paciorki, a także ceramika. Archeolodzy natrafili też na ślady produkcji żelaza i wyrobów z tego metalu. Jednym z ciekawszych znalezisk był ciałopalny pochówek w dziwnej romboidalnej konstrukcji otoczonej rowem.

Odnalezienie teraz za pomocą wykrywaczy metali około 80 monet wskazuje, że celtycka osada w Nowej Cerekwi miała ogromne znaczenie handlowe. Nie była jednak, jak GW napisała na samym początku swojego tekstu, najdalej na północ wysuniętym celtyckim ośrodkiem na Bursztynowym Szlaku. Na samej Opolszczyźnie znaleziono kilkadziesiąt celtyckich stanowisk leżących na północ od Nowej Cerekwi. Jest też bardzo możliwe, że Celtowie żyli w okolicach Kalisza.

Galeria zdjęć.