Świątynię z malowidłami odkopano w Peru

Ma 4000 lat, ale na niektórych ścianach wciąż są malowidła o zaskakująco żywych kolorach. Niezwykłą świątynię odkopali peruwiańscy archeolodzy w dolinie Lambayeque w północnej części kraju. Jest jedną z najstarszych budowli odkrytych w Ameryce, a znalezione w jej wnętrzu naścienne malowidła są prawdopodobnie najstarsze w Nowym Świecie.

Odkryta budowla jest częścią większego kompleksu ruin nazwanego przez archeologów Ventarron, który jest przypisywany ludziom kultury Caral. Naukowcy odsłonili m.in. schody prowadzące do ołtarza używanego do sprawowania kultu ognia.

Świątynia zachowała się w dość dobrym stanie, gdyż została celowo zasypana jako miejsce święte. Prawdopdobnie podczas tej ceremonii złożono w ofierze małpę, której szkielet znaleźli archeolodzy. Obok niego leżał turkus i perłopław.

We współczesnych czasach nad świątynią znajdowało się wysypisko śmieci, które zostało usunięte przed rozpoczęciem wykopalisk.

Pierwszymi odkrywcami kompleksu Ventarron byli miejscowi mieszkańcy, którzy wykopywali z ruin cegły. Używali ich m.in. do naprawiania swoich domów.

Na podstawie Reutersa i The Scotsman. Galeria zdjęć. Film.

Najstarsze znane malowidła naścienne odkryto niedawno w Syrii. Mają 11 000 lat.