Pingwini oddech dinozaurów

Dwunożne mięsożerne dinozaury (teropody) miały rewelacyjny układ oddechowy porównywalny z układem pingwinów i innych ptaków nurkujących, który pozwalał im złapać „drugi oddech”, gdy goniły posiłek. Dowiedzieliśmy się o tym dzięki badaniom naukowców z Manchester University.

Porównali oni skamieniałości teropodów i praptaków (np. archeopteryksa) ze szkieletami współczesnych ptaków. Okazało się, że podobnie jak ptaki teropody miały oprócz płuc także worki powietrzne. To dzięki nim układ oddechowy ptaków jest jednym z najwydajniejszych w świecie zwierząt.

Wyniki badań oznaczają, że charakterystyczny dla ptaków układ oddechowy wykształcił się zanim pojawiły się one na ziemi. Odkrycie nie jest jednak wielkim zaskoczeniem. Już od jakiegoś czasu wiemy, że ptaki pochodzą właśnie od dwunożnych dinozaurów.

Na podstawie BBC. Brytyjski serwis zilustrował artykuł nieaktualną rekonstrukcją welociraptora. Odkrycia ostatnich lat wykazały, że miał on pióra. Poniżej właściwa rekonstrukcja tego dinozaura. Miał on około pół metra wzrostu w kłębie.

Autor: Dinoguy2. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5.