Najstarsze malowidło ścienne świata

– Wygląda jak obraz modernistów. Niektórzy porównują je do dzieł Paula Klee – opisuje naścienne malowidło odkryte w syryjskim Dżaadat al-Maghara francuski archeolog Eric Coqueugniot, który kieruje wykopaliskami. Datowanie radiowęglowe wykazało, że malowidło powstało około 9000 r. p.n.e. czyli prawie 11000 lat przed narodzinami Paula Klee.

Znalezione na ścianie z suszonej cegły malowidło ma około dwa metry kwadratowe powierzchni. Tworzą je czerwone, czarne i białe wzory geometryczne. Zdaniem francuskich archeologów jest najstarszym naściennym malowidłem na świecie. Ustępuje jednak malowidłom jaskiniowym.

Leżące nad Eufratem w północnej Syrii Dżaadat al-Maghara było niewielką osadą we wczesnym neolicie. Jego mieszkańcy nie znali jeszce co prawda rolnictwa, ale mieszkali już w domach. Ten, w którym znaleziono malowidło, służył prawdopodobnie wszystkim mieszkańcom, np. jako miejsce zebrań. W badanej od lat 90. osadzie archeolodzy znaleźli duże ilości krzemiennych ostrzy, a także szkielety pochowanych pod domami mieszkańców.

„Modernistyczne” dzieło prehistorycznych Syryjczyków zostanie w przyszłym roku przeniesione do muzeum w Aleppo. Archeolodzy znaleźli obok kolejne malowidło, ale jeszcze go nie odsłonili.

Na podstawie Reutersa (zdjęcia).