Sanktuarium z początków Rzymu

Niedaleko Koloseum i Łuku Tytusa siedem metrów pod ziemią włoscy archeolodzy natknęli się na resztki sanktuarium pochodzącego ich zdaniem z czasów drugiego króla Rzymu Numy Pompiliusza.

Wedle rzymskiej tradycji był on następcą legendarnego założyciela Rzymu Romulusa i panował w latach 715-673 p.n.e. Dotychczas archeolodzy nie natrafili na żadne pozostałości Rzymu z tego okresu.

Rozpoczęte rok temu wykopaliska pozwoliły odsłonić mur świątyni, ulicę, bruk i dwie studnie wypełnione tysiącami wotów i obiektów kultowych, w tym ceramicznych pucharów i mis oraz kości ptaków i innych zwierząt. Zdaniem kierującej wykopaliskami Clementiny Panelli sanktuarium prawdopodobnie było poświęcone bogini Fortunie.

To kolejne odkrycie, które obala popularny niegdyś pogląd, że starożytni Rzymianie znacznie postarzyli swoje miasto twierdząc, że powstało w 753 roku p.n.e. Na przykład w ubiegłym roku inny rzymski archeolog Andrea Carandini ogłosił odkrycie królewskiego pałacu z czasów Romulusa.

Numie Pompiliuszowi przypisuje się organizację rzymskich kultów religijnych i kolegiów kapłańskich, a także reformę kalendarza.

Na podstawie Times Online.