Koty starannie mumifikowane

Badania egipskich mumii wykazały, że Egipcjanie dużo bardziej przykładali się do mumifikacji niektórych zwierząt, niż dotąd sądzono. Najwięcej wysiłku starożytni specjaliści wkładali w mumifikowanie kotów, które cieszyły się u Egipcjan szczególnymi względami.

Do powyższych wniosków doszedł dr Stephen Buckley z brytyjskiego University of York, który wykorzystując najnowsze zdobycze nauki analizował materiały użyte przy mumifikowaniu. Analiza próbek ze 100 mumii wykazała, że przy mumifikacji różnych gatunków zwierząt używano różnych materiałów. Na przykład przepis na substancję, której używano przy mumifikowania kota to 80 proc. tłuszczu bądź oleju, 10 proc. żywicy z pistacji, 10 proc. żywicy z drzewa iglastego i szczypta cynamonu.

Mumia kota z Rosecrucian Egyptian Museum w San Jose w Kalifornii

– Egipscy specjaliści rozumieli, że są rzeczy, które powodują, że ciało gnije i odkryli, że niektóre substancje pozwalają je przed tym ochronić. Żywice, których używali wewnątrz ciała miały właściwości antybakteryjne, a używane na zewnątrz chroniły przed wilgocią i grzybem – opowiada dr Buckley.

Często używane składniki miały symboliczny związek z balsamowanym zwierzęciem lub bogiem reprezentowanym przez to zwierzę.

Na podstawie ScienceDaily.

Tags: ,