Iran też ma wielki mur

Co prawda nie jest on tak długi jak chiński odpowiednik, gdyż ma najwyżej 200 kilometrów długości, ale jest drugim co do długości murem obronnym w Azji. Znajduje się w północno-wschodnim Iranie i miał powstrzymywać najazdy żyjących w Azji Środkowej koczowników. Powstał w czasach, gdy Iranem rządzili Partowie (248 p.n.e. – 224 n.e.). Był też używany przez Sasanidów, którzy obalili Partów i rządzili do 651 roku.

O murze wspominam, gdyż po irańskich i indyjskich mediach krąży właśnie informacja o odkryciu tegoż muru przez irańskich i brytyjskich archeologów (np. Dailyindia.com czy irańskie Press TV). W rzeczywistości irańscy archeolodzy badali mur, nazwany Wielkim Murem Gorgańskim, już w latach 70. ubiegłego wieku. Ustalili, że zbudowana z cegieł konstrukcja miała około 6-10 metrów szerokości i była uzupełniona kilkunastoma fortami.

Podejrzewam, że informacja o jego odkryciu jest skutkiem zbyt twórczego potraktowania przez jakiegoś redaktora bądź korespondenta wiadomości o odnalezieniu ruin szesnastego fortu uzupełniającego wielki mur, czego dokonali niedawno irańscy i brytyjscy archeolodzy, a o czym kilka dni temu napisała irańska agencja Mehr News. Co ciekawe, Dailyindia w swojej informacji o odkryciu muru pisze za Mehr News o odnalezieniu tego fortu, ale podaje, że pochodził on z XVI wieku ;).

Obecnie władze irańskie starają się o wpisanie fortyfikacji na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety w internecie nie ma przyzwoitych zdjęć muru. Mogę jedynie polecić małe zdjęcie lotnicze.