Pradawna osada na odległych Orkadach

Orkady to archipelag leżący zaraz za północnym krańcem Szkocji (mapa). Najsłynniejszym miejscem na wyspach jest Skara Brae – skupisko kilku kamiennych domów zamieszkałych 5100-4500 lat temu od wielu lat uznawane za najlepiej zachowaną neolityczną osadę w Europie. Teraz archeolodzy znaleźli na Orkadach kolejną osadę z tego okresu.

 Jeden z domów w Skara Brae z „regałem”

W ciągu dwóch miesięcy wykopalisk odsłonili na razie tylko niewielki fragment zajmującej 2,5 hektara osady. Wśród odkrytych konstrukcji są jednak pozostałości dużej owalnej budowli podzielonej na mniejsze pomieszczenia, która prawie na pewno jest świątynią. Inne odkryte budynki były domami mieszkalnymi. Archeolodzy znaleźli również głowicę maczugi, pięknie zdobione kamienie, a także kamienne narzędzia, ceramikę i kości zwierząt. Podejrzewają, że odkryta osada może być równie cenna jak Skara Brae. Jej dokładne przebadanie zajmie jednak wiele lat.

Na podstawie The Times (zdjęcie). Warto też spojrzeć na Skara Brae z lotu ptaka. A jeśli macie 20 minut czasu, to koniecznie obejrzyjcie film zrobiony kiedyś przez History Channel o niezwykłych zabytkach, jakie na Orkadach zostawili ich neolityczni mieszkańcy, bo Skara Brae to nie wszystko ;).

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=BtnfEWn6Rn0]

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=x8JjEZNFKXk]