Najstarsza proteza?

Sztuczny duży palec stopy znaleziony w egipskiej mumii może być najstarszą na świecie protezą – twierdzą brytyjscy naukowcy z Manchester University. Ich zdaniem wykonany z drewna i skóry palec nie tylko poprawiał wygląd, ale też ułatwiał chodzenie.

Przechowywany w muzeum w Kairze palec został zrobiony między 1069 a 664 r. p.n.e. Należał do kobiety, która w chwili śmierci miała 50-60 lat. O tym, że był protezą świadczą ślady zużycia oraz to, że może się zginać. Jednak by mieć pewność naukowcy będą testowali jego replikę na ochotnikach, którzy nie mają dużego palca prawej stopy.

Na razie tytuł najstarszej protezy należy do pochodzącej z około 300 r. p.n.e. nogi wykonanej z brązu. Niestety znaleziony w Kapui w Italii niezwykły zabytek już nie istnieje. Został zniszczony podczas niemieckich nalotów na Anglię podczas II wojny światowej. Jego kopia jest przechowywana w Science Museum w Londynie.

Badany przez naukowców z Machesteru palec ma jednak konkurenta. Badacze z University of Salford będą testować inny duży palec z Egiptu, który jest teraz w British Museum. Pochodzi on z 1295-664 r. p.n.e. i jest zrobiony z lnu, kleju i gipsu. Co prawda nie zgina się, ale są na nim ślady zużycia, co pozwala przypuszczać, że nie został jedynie dodany do mumii, by poprawić wygląd zmarłego.

Na podstawie BBC (zdjęcia).

Tags: