Dwie kule, linia i dziura, czyli w co grali starożytni Egipcjanie

Skrzyżowanie kręgli z bilardem – tak można w skrócie opisać grę, którą zrekonstruowali włoscy archeolodzy kopiący w Narmoutheos niedaleko Fajum. W budynku z około II-III wieku n.e. natknęli się na pomieszczenie z wapienną podłogą, na której zauważyli linię i dwie kamienne kule różnej wielkości. Linia ma blisko 4 metry długości, 20 centymetrów szerokości i prawie 10 centymetrów głębokości. Dokładnie w jej centrum jest dziura z terakotową wazą wypełnioną piaskiem. Mniejsza kula pasuje do dziury, zaś większa doskonale mieści się w linii.

Zdaniem Włochów graczy było dwóch. Stawali oni po przeciwnych stronach linii i jednocześnie rzucali kulami. Miotający mniejszą miał za zadanie wrzucić ją po linii do dziury. Większa kula miała to uniemożliwić. Gracze najpewniej zamieniali się stronami i wygrywał ten, który więcej razy wrzucił małą kulę do terakotowej wazy.

Włosi zbudowali podobną linię i przetestowali grę. Ich zdaniem gra jest prawdopodobnie wynalazkiem Egipcjan, gdyż nie znaleźli informacji o podobnej antycznej grze z innych krajów.

Na podstawie Discovery News.

Tags: ,