Luksusowa łaźnia rzymskiego bogacza

Mozaiki, marmury, posągi i kaskady wody zdobiły wnętrze łaźni odkrytej właśnie przez amerykańskich archeologów w Rzymie. Łaźnia pochodzi z II wieku n.e. i jest najpewniej częścią wielopiętrowej rezydencji Quintusa Serviliusa Pudensa, wielkiego bogacza i przyjaciela cesarza Hadriana, która stała na przedmieściach antycznego Rzymu i jest dziś znana jako Villa delle Vignacce.

Ruiny Villa delle Vignacce w Rzymie
Autor: Paolo Del Signore. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5

Archeolodzy odsłonili pomieszczenia, w których można było korzystać z dobrodziejstw ciepłej i zimnej wody, przebieralnie, latryny (oczywiście marmurowe) oraz podziemne pomieszczenie, w którym niewolnicy palili ogień potrzebny do ogrzania budowli i wody. Cały kompleks zajmuje co najmniej dwa hektary.

– Rzymianie mieli więcej wolnego czasu niż inni ludzie i spędzali go głównie w łaźniach. Można w nich było dobrze zjeść, pójść na masaż, uprawiać seks, zagrać w coś, rozmawiać o polityce, bądź po prostu plotkować – opowiada kierujący wykopaliskami Darius A. Arya.

Oczywiście mało kto mógł sobie pozwolić na zbudowanie tak luksusowego kompleksu. Jednak w Rzymie było wiele ogromnych łaźni publicznych (termy), z których mogli korzystać wszyscy. Archeolodzy na razie nie wiedzą, czy odkryta łaźnia również była dostępna dla zwykłych ludzi, czy też służyła wyłącznie właścicielowi i jego gościom.

Na podstawie International Herald Tribune/AP.

Tags: