Wikiński skarb odkryto w Anglii

Ojciec i syn uzbrojeni w wykrywacz metali odkryli puchar, a w nim wspaniały skarb – 617 srebrnych monet i 65 innych przedmiotów, w tym złote bransolety.

David i Andrew Whelan dokonali odkrycia w styczniu tego roku w miejscowości Harrogate w północnym Yorkshire. Skarb przekazali British Museum, którego eksperci nazwali go fenomenalnym.

To najważniejszy wikiński skarb odkryty w Brytanii w ciągu ostatnich 150 lat. Tworzące go przedmioty pochodzą m.in. ze Skandynawii, Irlandii, Rusi, a nawet Afganistanu. Puchar jest pięknie dekorowany. Powstał najpewniej we Francji albo w Niemczech około 900 roku n.e. Jest bardzo rzadki. Niezwykle rzadkie są też niektóre z monet.

Eksperci podejrzewają, że skarb ukrył w 927 roku jakiś majętny wódz Wikingów podczas zamętu, który powstał w trakcie podboju wikińskiego królestwa Northumbrii przez angielskiego króla Athelstana.

British Museum i York Museums Trust będą próbowały zdobyć pieniądze na kupno skarbu. Cena, którą zapłacą, zostanie podzielona między znalazców i właściciela ziemi kryjącej skarb. Według znalazców skarb jest wart co najmniej 750 tysięcy funtów.

Na podstawie BBC.