Doskonale zachowany szkielet dodo

W jednej z jaskiń na Mauritiusie (wyspa na Oceanie Indyjskim) znaleziono prawie kompletny i dobrze zachowany szkielet ptaka dodo, który wymarł w XVII wieku.

Dotychczas naukowcy musieli się zadowolić wieloma pojedynczymi kośćmi i jednym szkieletem odkrytym w XIX wieku w nieznanym miejscu, co znacznie zmniejsza jego naukową wartość. W dodatku większość znajdowanych szczątków pochodziła z terenów bagiennych i ciężko było uzyskać z nich DNA ptaka. Naukowcy liczą, że odkryte teraz szczątki pozwolą lepiej poznać geny dodo, gdyż w jaskini materiał genetyczny powinien się lepiej zachować.

Dodo były nielotami i żyły tylko na Mauritiusie. Wielkością przypominały indyki, ale dotychczasowe badania na niepełnym genomie wykazały, że były raczej wielkimi gołębiami z nadwagą. Całą winę za zagładę tych sympatycznych nielotów ponoszą Europejczycy. Nie dość, że chętnie na nie polowali, to jeszcze sprowadzili na wyspę szczury. Te szybko odkryły, że leżące na ziemi jaja ptaków, to świetny i łatwy do zdobycia posiłek. Żyjące dotąd w pozbawionym niebezpieczeństw środowisku dodo wymarły w ciągu 80 lat od ich odkrycia.

Na podstawie National Geographic.

Na ilustracji: Ptak dodo na XIX-wiecznym rysunku wykonanym na podstawie obrazu Roelandta Savery’ego z 1626 roku.

Tags: ,