Sanktuarium Orfeusza jest starsze od egipskich piramid

Położone w bułgarskiej części Rodopów sanktuarium Orfeusza było używane już sześć tysięcy lat temu – twierdzą bułgarscy archeolodzy, którzy badają je od kilku lat. Świadczą o tym odkryte przez naukowców pozostałości budowli, kamienne narzędzia, gliniane naczynia i szczątki zwierzęce. Słynne egipskie piramidy są o ponad tysiąc lat młodsze.

Bułgarzy podejrzewają, że w sanktuarium znajduje się grobowiec Orfeusza. Wedle greckiej mitologii był on synem trackiego boga rzecznego Ojagrosa i muzy poezji Kaliope. Śpiewem i grą na kitarze czarował nie tylko ludzi, ale tez zwierzęta, rośliny i skały. Gdy zmarła jego ukochana Eurydyka, Orfeusz oczarował Hades swym talentem i uzyskał zgodę na wyprowadzenie z niego małżonki. Naruszył jednak postawione przez władcę Hadesu warunki (nie mógł spojrzeć na ukochaną przed wyjściem z podziemi) i Eurydyka została na zawsze uwięziona w krainie umarłych. Zrozpaczony Orfeusz nie chciał odtąd spojrzeć na żadną kobietę. Został rozszarpany przez trackie niewiasty, gdy odmówił udziału w bachanaliach.

Zwierzęta słuchają gry Orfeusza. Rzymska mozaika z Palermo.
Autor: Giovanni Dall’Orto
Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5

W antyku do sanktuarium leżącego niedaleko współczesnej wsi Tatul przybywały tysiące pielgrzymów. Żołnierze Aleksandra Macedońskiego postawili w nim wspaniałą świątynię poświęconą Orfeuszowi. Cztery stulecia później Rzymianie wspomagani przez trackie plemię Odrysów zdobyli i spalili sanktuarium, ale później je odbudowali. Teraz Bułgarzy i Grecy chcą odrestaurować pozostałości świątyni.

Na podstawie news.bg. Galeria zdjęć z sanktuarium.