DNA neandertalczyka można odtworzyć

Zapewniają o tym naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku. W internetowym wydaniu PNAS opisują w jaki sposób zamierzają sobie poradzić z zanieczyszczeniem i degradacją prehistorycznego DNA, które dotychczas niweczyły próby odczytania genomu neandertalczyka, a także mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego. Większość DNA, które genetycy znajdowali w starych kościach należało do organizmów żywiących się tkankami zmarłych osobników. Naukowcom udawało się wyselekcjonować tylko niekompletne skrawki poszukiwanego DNA.

Genetycy z Lipska zdołali określić w jaki sposób prehistoryczne DNA ulega degradacji, co umożliwia uzupełnianie pewnych braków. Opracowali również procedury zapobiegające jego zanieczyszczeniu współczesnym DNA pochodzącym od badaczy. Liczą też, że braki w DNA pobranym od jednego osobnika będą w stanie uzupełniać fragmentami DNA innych osobników i w ten sposób odtworzą cały genom naszych wymarłych niecałe 30 tysięcy lat temu kuzynów, a także mamutów i niedźwiedzi jaskiniowych.

Jego odczytanie miałoby ogromne znaczenie chociażby dla ustalenia, czy neandertalczycy wyginęli, czy też zmieszali się z Homo sapiens. Jednak przywrócenie wymarłych gatunków naukowcy uznają na razie za niemożliwe.

Na podstawie Yahoo/AP i National Geographic.