Mumia Hatszepsut wreszcie odnaleziona

– Jesteśmy na sto procent pewni, to jest mumia Hatszepsut – ogłosił pod koniec czerwca 2007 r. egipski archeolog Zahi Hawass, szef Najwyższej Rady Starożytności, która opiekuje się egipskimi zabytkami. – To największe odkrycie od czasów odnalezienie grobowca Tutanchamona i największa przygoda w moim życiu – mówił na konferencji prasowej w Kairze.

Mumia słynnej kobiety faraona zmarłej prawie 3500 lat temu leżała w skromnym grobowcu w Dolinie Królów należącym do jej niani Sit-Ra (grobowiec KV 60). Mumię odkryto już w 1903 roku, ale dotychczas nie można było ustalić do kogo należała i w fachowej literaturze opisywano ją jako mumię nieznanej kobiety. Nie wyjęto jej nawet z grobowca i leżała tam aż do tego roku. Niektórzy co prawda podejrzewali, że może to być mumia królowej, gdyż miała lewą rękę położoną na piersi, co przypominało układ rąk królewskich mumii, ale nie był to dość mocny argument. W grobowcu tym znaleziono też drugą mumię, którą przypisano niani Sit-Ra.

Posąg Hatszepsut przedstawionej jako faraon
Autor: Gérard Ducher
Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5

By zidentyfikować mumię królowej Hawass postanowił wykorzystać nowoczesne tomografy komputerowe tworzące trójwymiarowy obraz prześwietlanych obiektów. Prześwietlono nim sześć anonimowych mumii kobiecych, w tym obie znalezione w grobowcu Sit-Ra, gdyż Hawass początkowo podejrzewał, że mumią Hatszepsut jest domniemana mumia niani. Prześwietlono też kilka innych obiektów, w tym drewnianą skrzynkę z imieniem Hatszepsut, którą odkryto w 1881 w tzw. skrytce królewskiej w Deir el-Bahari kryjącej szczątki kilkudziesięciu faraonów i członków królewskich rodzin. Ku wielkiej radości naukowców prześwietlenie wykazało, że w skrzynce oprócz zmumifikowanej wątroby znajduje się też odłamany ząb. Okazało się, że dokładnie pasuje on do ubytku w zębach anonimowej mumii ze zgiętą ręką. Wynik analiz stomatologicznych potwierdziły badania DNA uzyskanego z zęba i z mumii.

Badania zidentyfikowanej mumii wykazały, że Hatszepsut w chwili śmierci była otyłą, około 50-letnią kobietą. Miała zepsute zęby i najwyraźniej zmarła na raka kości.

Trwają jeszcze badania genetyczne, które mają dostarczyć kolejnego dowodu. Hawass powiedział „The New York Times”, że wstępne wyniki badania mitochondrialnego DNA wykazały pokrewieństwo mumii Hatszepsut z jedną z przodkiń królowej. Kim była Hatszepsut przeczytacie w Gazecie Wyborczej. Obejrzyjcie też zdjęcia mumii i film przygotowany prez Discovery.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=r-KJh7Qykh8]